בעולם סביבנו יש אלפי מוצרים שנעשו באמצעות חיתוך לייזר. זוהי טכניקה ותיקה מאד שבתעשיות השונות משתמשים בה באופן נרחב כבר מספר עשורי שנים. 

שימושים מוכרים בלייזר שאתם בודאי מכירים הם:

  • קריאה וכתיבה של מדיות מגנטו-אופטיות (CD DVD וכו').
  • יצירת הולוגרמות (כמו אלו שעל כרטיסי האשראי)
  • פילוס בעבודות בניין.
  • סימון מטרות מרחוק בכלי נשק
  • מקל סימון בלייזר בהרצאות והדרכות
  • יצירת אפקטים חזותיים במופעים
  • סימון, חיתוך, חימום, ריתוך וטיפולי שטח
  • טיפולים כירורגיים וקוסמטיים ותיקוני ראיה
איך עובדת מכונת חיתוך לייזר
מכונת חיתוך בלייזר

איך עובדת מכונת חיתוך לייזר?

במכונה לחיתוך לייזר משתמשים בקרן לייזר. קרן לייזר היא קרן אור צרה (בניגוד למנורה רגילה, בה האור מוקרן לכל הכיוונים), אותה ממקדים בדרך מוגדרת ומסודרת אחת. הקרן עוברת דרך מספר מראות וממוקדת בחומר המיועד לחיתוך (זה הסבר ממש פשטני, מוזמנים לקרוא בויקיפדיה את ההסבר המדויק היותר). מכונת הלייזר מסוגלת לחתוך מגוון חומרים נרחב (נייר, פלסטיק, עץ, פרספקס, קרטון ואפילו מתכת). 

הלייזר פועל לפי מרחק המיקוד – כלומר המרחק בין העדשה והחומר. ניתן לכוון את עוצמת הלייזר כדי שתתאים לחומרים שונים בעוביים שונים. כמו כן ישנן מכונות שונות המתאימות לשימושים שונים. קיימים סוגים שונים של לייזר באורכי גל שונים. במתכות למשל נעשה שימוש בקרן לייזר באורך גל קטן שמבטיח פיזור אנרגיה מינימלי. האנרגיה המרוכזת מצליחה לפעול על המתכת. בחמרים אורגניים (עץ, אבן, עור, פלסטיק) שאינם מפזרים אנרגיה, אפשר להשתמש באורכי גל גדולים יותר (תדר יותר נמוך) כדי לחתוך ביעילות. זוהי גם הסיבה שהלייזר מתאים בעיקר לחיתוך חומרים שטוחים.

מהם יתרונות הייצור בלייזר?

הלייזר מאפשר דיוק מקסימלי, וירידה לפרטי פרטים. מכיוון שהלייזר לא יוצר חיכוך מכאני עם החומר אין הגבלה בתנועות הלייזר האפשריות. ניתן ליצור חיתוכים עדינים ומדויקים. אם תחשבו למשל על חיתוך נייר עם סכין יפני, הרי שעובי הסכין משפיע על יכולת החיתוך שלנו. על אחת כמה וכמה הדבר נכון לחיתוך עץ במסור/ית. עובי הכלי וצורתו משפיעים באופן ישיר על הצורות אליהן נוכל להגיע בחומר. באופן טבעי, גם כל טעות קטנה תעלה לנו בזמן עבודה רב ויקר. הלייזר מוכוון המחשב, לא עושה טעויות בדרך. (רק נציין במאמר מוסגר כי גם ללייזר יש מגבלות מסוימות אותן חשוב להכיר). כמו כן הוא מאפשר לייצר כמות גדולה של אותו מוצר בזמן יחסית קצר ובדיוק מקסימלי.

להלן סרטון קטן שמראה מכונת לייזר קטנה יחסית שחותכת עץ.

 

אם בעבר טכנולוגיית הייצור בלייזר הייתה שמורה רק למקומות גדולים, הרי שהיום הלייזר נהיה נגיש יותר ויותר. ירידת מחיר מכונות הלייזר מאפשרת ליותר ויותר עסקים להשתמש במכונות אלו. הן משמשות לייצור שלטים מסוגים שונים, לבניית מודלים, לחיתוכי שבלונות ודוגמאות עצים, לחריטה על מזכרות, לייצור טיסנים, להכנת כרטיסי ביקור מיוחדים או הזמנות לחתונה. האינטרנט מלא דוגמאות למוצרים מדהימים.

קיימים מקומות רבים שישמחו לייצר עבורכם מגוון מוצרים בחיתוך לייזר. כמו כן קיימים גם מגוון מקומות שמנסים להנגיש את הטכנולוגיה לציבור הרחב (ככה בדיוק אני נדבקתי בחיידק). קיימים מספר פאבלאבים (FABLAB) בארץ המחזיקים לייזר ומזמינים את הציבור להתנסות (חיפה, ירושלים וחולון). הפאבלאב הוא ארגון כלל עולמי, וקיימים סניפים שלו בכל העולם.  וגם ארגון שנקרא XLN וגם לו מספר סניפים. 

חיתוך כרטיס נייר בלייזר
חיתוך כרטיס נייר במכונת לייזר

By EBartha (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

פרט מעץ בחיתוך לייזר
פרט מעץ בחיתוך לייזר

על ידי Lightwave (נוצר על ידי מעלה היצירה) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], באמצעות ויקישיתוף

אם מעניין אתכם לקרוא כתבה מעניינת על מהו לייזר, הנה קישור למאמר מאתר "הידען" שנכתב לרגל חגיגות ה- 50 להמצאת הלייזר

השארת תגובה